Thursday, January 24, 2013

RPH Minggu Ke - 4

Rancangan Pelajaran Harian ~  21 - 25 Januari 2013




Tarikh 21 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
  • Pengenalan
  • Sejarah lukisan
  • Media Lukisan
  • Teknik Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian lukisan serta jenis-jenis media dan teknik dalam lukisan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan melalui tayangan slaid.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh lukisan.
  4. Murid menyalin nota.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projektor
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Hormat-menghormati dan penghargaan karya lukisan zaman batu.
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan pengertian, contoh media dan teknik lukisan dengan baik.

Tarikh 21 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajukkan pemandangan di tepi sungai dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel warna.
  2. Murid diminta memberi komen pada lukisan yang ditunjukkan.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projektor
Media: Pensel warna.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran berdasarkan contoh dengan baik.

Tarikh 22 Januari 2013 (Selasa)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
  • Perspektif
    • Titik Lenyap
  • Persembahan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui konsep perspektif serta dapat menghasilkan lakaran unsur bentuk yang menunjukkan perspektif satu, dua dan tiga titik lenyap dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan fungsi garisan horizontal dalam penghasilan karya lukisan.
  3. Guru menerangkan konsep perspektif dan titik lenyap dalam lukisan.
  4. Murid diarah untuk menyalin nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pen.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan & Kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan konsep perspektif serta titik lenyap dalam lukisan dengan betul..

Tarikh 23 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan teknik lukisan yang sesuai dan baik.

Tarikh 23 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Teknik lukisan pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan peralatan dapur dengan pelbagai teknik lukisan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD projektor.
  2. Murid diminta untuk menyatakan teknik serta fungsi unsur garisan dalam lukisan tersebut.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik-teknik dalam lukisan pensel.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel berhal- bendakan peralatan dapur dengan baik, kreatif dan menarik.

Tarikh 24 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 4
Catatan Cuti Umun - Maulidur Rasul

Tarikh 25 Januari 2013 (Jumaat)
Minggu 4
Catatan Tiada Kelas

No comments:

Post a Comment