Monday, February 4, 2013

RPH Minggu Ke - 5

Rancangan Pelajaran Harian ~  28 Januari - 2 Februari 2013




Tarikh 28 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensel warna bertajuk flora dan fauna dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel warna bertajukkan flora dan fauna.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  3. Amali melukis dan mewarna oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bantu-membantu dan kerjasama.
Refleksi Murid menujukkan kesungguhan dan berupaya menghasilkan lakaran dengan baik. Aktiviti mewarna akan dijadikan sebagai kerja rumah.

Tarikh 28 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk perahu dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni dan prinsip rekaan yang diaplikasikan dalam gubahan.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Pensel dan pensel warna.
Alat: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka dan prinsip rekaan pada gubahan karya lukisan dengan baik.

Tarikh 29 Januari 2013 (Selasa)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Teknik luksian pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran bermotifkan bentuk geometri dan organik dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton serta ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik menghasilkan lakaran.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan & Kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran berhal- bendakan bentuk geometri dan organik dengan baik.

Tarikh 30 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
  • Media dan teknik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis media dan teknik catan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Aktiviti menyalin nota.
  4. Sesi soaljawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus, palet
Media: Catan.
Bahan: Contoh karya catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan karya seni visual.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis-jenis media dan teknik catan dengan betul.

Tarikh 30 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan cat air berhal-bendakan flora dan fauna dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna..
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan melalui tayangan LCD projektor.
  2. Murid diminta untuk menyatakan teknik penghasilan catan tersebut.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid hanya sempat menghasilkan lakaran berhal- bendakan flora dan fauna dengan baik. Aktiviti mewarna akan bersambung pada kelas seterusnya.

Tarikh 31 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Asas Seni Reka
Unit Pembelajaran Ujian Topikal
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Topikal
  • Soalan objektif
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Buku nota, buku kerja.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kejujuran dan kerjasama
Refleksi Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.

Tarikh 31 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan Pensel Warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensel warna  bertajuk pemandangan di tepi pantai dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel warna.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku lukisan
Media: Pensel warna
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 1 Februari 2013 (Jumaat)
Minggu 5
Catatan Tiada Kelas

Tarikh 2 Februari 2013 (Sabtu)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan air bertajuk perahu di tepi sungai dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan air.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Amali mewarna oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku lukisan
Media: Watercolour pensel dan cat air.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid hanya berupaya menghasilkan lakaran. Aktiviti mewarna dijadikan kerja rumah.

No comments:

Post a Comment