Thursday, January 10, 2013

RPH Minggu Ke - 2

Rancangan Pelajaran Harian ~  7 - 11 Januari 2013




Tarikh 7 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur seni
    • Ruang
    • Jalinan
    • Warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap unsur-unsur seni dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pengolahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran, pembelajaran teori seni.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh olahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh olahan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan ciri-ciri dan fungsi setiap unsur-unsur seni dengan baik.

Tarikh 7 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab latihan soalan struktur teori seni visual dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - latihan menjawab soalan struktur.
Prosedur
  1. Guru mengemukakan soalan-soalan latihan.
  2. Pelajar diminta untuk menyalin dan menjawab soalan latihan dengan berpandukan buku rujukan.
  3. Sesi soal jawab berdasarkan soalan latihan.
  4. Pembetulan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Buku nota.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menjawab soalan-soalan latihan dengan baik.

Tarikh 8 Januari 2013 (Selasa)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Teknik luksian pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan alam sekeliling dengan pelbagai teknik lukisan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur garisan dalam penghasilan karya.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik-teknik dalam lukisan pensel.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel berhal- bendakan alam sekeliling dengan baik, reatif dan menarik.

Tarikh 9 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Asas Seni Reka
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 25 daripada 40 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan objektif.
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Buku nota, buku kerja.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berdisiplin.
Refleksi Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.

Tarikh 9 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Teknik lukisan pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan alam semulajadi dengan pelbagai teknik lukisan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur garisan dalam penghasilan karya.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik-teknik dalam lukisan pensel.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel berhal- bendakan alam semulajadi dengan baik, reatif dan menarik.

Tarikh 10 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Asas Seni Reka
Unit Pembelajaran Prinsip Rekaan
  • Imbangan
  • Pergerakan
  • Kesatuan
  • Kepelbagaian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap prinsip rekaan dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh gubahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh gubahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh gubahan prinsip rekaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bekerjasama dan tanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 10 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta memberi komen pada lukisan yang ditunjukkan
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 11 Januari 2013 (Jumaat)
Minggu 2
Catatan Tiada Kelas

No comments:

Post a Comment