Saturday, January 19, 2013

RPH Minggu Ke - 3

Rancangan Pelajaran Harian ~  14 - 18 Januari 2013




Tarikh 14 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Prinsip-prinsip Rekaan
    • Imbangan
    • Irama & Pergerakan
    • Kesatuan
    • Kepelbagaian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap prinsip rekaan dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pengolahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran, pembelajaran teori seni.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh olahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh olahan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan ciri-ciri dan fungsi setiap prinsip rekaan dengan baik.

Tarikh 14 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta memberi komen pada lukisan yang ditunjukkan.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 15 Januari 2013 (Selasa)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Teknik luksian pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan alam benda dengan pelbagai teknik lukisan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur garisan dalam penghasilan karya.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik-teknik dalam lukisan pensel.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan & Kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel berhal- bendakan alam benda dengan baik, reatif dan menarik.

Tarikh 16 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan teknik lukisan yang sesuai dan baik.

Tarikh 16 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Teknik lukisan pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan peralatan dapur dengan pelbagai teknik lukisan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD projektor.
  2. Murid diminta untuk menyatakan teknik serta fungsi unsur garisan dalam lukisan tersebut.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik-teknik dalam lukisan pensel.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel berhal- bendakan peralatan dapur dengan baik, reatif dan menarik.

Tarikh 17 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Asas Seni Reka
Unit Pembelajaran Ujian Topikal
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Topikal
  • Soalan objektif
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Buku nota, buku kerja.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kejujuran dan kerjasama
Refleksi Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.

Tarikh 17 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan Pensel Warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensel warna  bertajuk pemandangan di tepi pantai dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel warna.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku lukisan
Media: Pensel warna
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 18 Januari 2013 (Jumaat)
Minggu 3
Catatan Tiada Kelas

No comments:

Post a Comment