Friday, February 27, 2015

RPH Minggu Ke - 9

Rancangan Pelajaran Harian ~  23 - 27 Februari 2015



Tarikh 23 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
  • Media : Oil Pastel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pemandangan di tepi pantai menggunakan media oil pastel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna elemen langit, gunung, pokok kelapa, laut dan tepi pantai.
  3. Murid diminta untuk bersambung aktiviti mewarna berdasarkan teknik yang ditunjukkan oleh guru.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan oil pastel.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lukisan dengan teknik mewarna yang berkesan berdasarkan contoh yang ditunjukkan.

Tarikh 23 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Lukisan realistik  
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran atau lukisan realistik yang berhalbendakan kenderaan bermotor dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan Portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh lukisan realistik melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi melakar lukisan realistik.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan kenderaan pilihan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Porfolio, contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika reka bentuk industri.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menghasilkan lakaran dengan baik. Namun terdapat beberapa murid yang agak lemah dalam menghasilkan lukisan realistik. Kumpulan pelajar yang lemah ini dibimbing semula untuk membaiki lakaran mereka.

Tarikh 24 Februari 2015 (Selasa)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
  • Pengenalan
  • Sejarah seni catan
  • Aliran seni catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah perkembangan catan,
  2. Memahami dan mengetahui ciri-ciri aliran catan realisme dan impresionisme.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berdisiplin dan kerjasama.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 24 Februari 2015 (Selasa)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Lukisan realistik  
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran atau lukisan realistik yang berhalbendakan kenderaan bermotor dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh lukisan realistik melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi melakar lukisan realistik.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan kenderaan pilihan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Porfolio, contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hanya sebahagian murid berupaya menghasilkan lukisan dengan baik. Selebihnya adalah sederhana. Walau bagaimanapun, mereka diminta untuk menambahbaikan hasil lukisan masing-masing.

Tarikh 25 Februari 2015 (Rabu)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Lukisan realistik  
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran atau lukisan realistik yang berhalbendakan kenderaan bermotor dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh lukisan realistik melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi melakar lukisan realistik.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan kenderaan pilihan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid kelas 5K5 berupaya menghasilkan lukisan realistik dengan baik dan berkualiti. Manakala hasil lukisan bagi murid 5K10 masih perlu ditingkatkan lagi. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 26 Februari 2015 (Khamis)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Lukisan realistik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran atau lukisan realistik yang berhalbendakan kenderaan bermotor dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh lukisan realistik melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi melakar lukisan realistik.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan kenderaan pilihan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio KRSV mengikut spesifikasi dengan baik.

Tarikh 26 Februari 2015 (Khamis)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran seni catan penting.
    • Realisme
    • Impresionisme
    • Ekspretionisme
    • Ekspretionisme Abstrak
    • Kiubisme
    • Surealisme
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui gaya catan, penggunaan media dan teknik serta pelukis terkenal bagi aliran seni catan tertentu.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Perbicangan isi pelajaran.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh catan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan kepada nilai estetik pada catan.
Refleksi Murid mampu menyatakan ciri-ciri, gaya, penggunaan media dan teknik setiap aliran seni catan dengan baik.

Tarikh 27 Februari 2015 (Jumaat)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran Arca Timbulan
  • Olahan motif pilihan sebagai sumber ilham.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpul contoh-contoh lakaran olahan idea reka bentuk kenderaan.
  2. Mengkaji teknik menghasilkan lakaran olahan seterusnya mencuba berdasarkan contoh dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran berdasarkan contoh lakaran olahan yang diberi dengan baik.

No comments:

Post a Comment