Tuesday, April 24, 2012

RPH Minggu Ke - 16

Rancangan Pelajaran Harian ~  16 - 21  April 2012




Tarikh 16 April 2012 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan motif hidupan marin sebagai sumber ilham reka corak.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan motif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran adalah baik.

Tarikh 17 April 2012 (Selasa)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Unsur-unsur reka bentuk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan unsur-unsur reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap unsur rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran seterusnya menerangkan kepada semua murid.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud unsur-unsur seni reka bentuk dengan baik.

Tarikh 18 April 2012 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pemlajaran Reka Corak
  • Kajian Reka Letak motif marin pada lakaran kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian  reka letak motif pilihan reka corak yang dipilih pada lakaran kasut kanvas dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran reka letak yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran reka letak.
  3. Amali murid menghasilkan lakaran.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh kajian reka letak.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan berupaya menghasilkan kajian reka letak motif corak dengan baik. 

Tarikh 18 April 2012 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Unsur-unsur reka letak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan unsur-unsur reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap unsur rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran seterusnya menerangkan kepada semua murid.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud unsur-unsur seni reka bentuk dengan baik.

Tarikh 19 April 2012 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual.
Unit Pembelajaran Prinsip-prinsip Reka Bentuk Seni Grafik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan prinsip-prinsip reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap prinsip rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Guru memperkenalkan tajuk dan menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran .
  4. Sesi soal jawab.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud prinsip-prinsip seni reka bentuk dengan baik.

Tarikh 19 April 2012 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
Kajian Reka Letak motif pada lakaran kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian  reka letak motif pilihan reka corak yang dipilih pada lakaran kasut kanvas dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran reka letak yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran reka letak.
  3. Amali murid menghasilkan lakaran.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh kajian reka letak.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan berupaya menghasilkan kajian reka letak motif corak dengan baik. 

Tarikh 20 April 2012 (Jumaat)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Prinsip-prinsip reka bentuk seni grafik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan prinsip-prinsip reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap prinsip rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Guru memperkenalkan tajuk dan menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran .
  4. Sesi soal jawab.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh karya seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud prinsip-prinsip seni reka bentuk dengan baik.

Tarikh 21 April 2012 (Sabtu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Risalah
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran, murid diharapkan dapat:
  1. Membanding-bezakan corak reka letak rekaan grafik risalah dengan betul.
  2. Menyenaraikan ciri-ciri risalah yang berkualiti dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh risalah.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk membaca, mencatat dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen dan pensil.
Bahan: Buku nota, contoh risalah.
Media: Grafik.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama.
Refleksi Murid  berupaya menjawab soalan yang dikemukakan berdasarkan nota yang disalin dengan betul.

No comments:

Post a Comment