Tuesday, April 17, 2012

RPH Minggu Ke - 14

Rancangan Pelajaran Harian ~ 2 - 6 April 2012



Tarikh 2 April 2012 (Isnin)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Lakaran olahan motif hidupan laut
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan bermotifkan hidupan laut yang mampu menunjukkan olahan kepada idea baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran olahan murid adalah baik.

Tarikh 3 April 2012 (Selasa)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit PembelajaranCetakan
  • Cetakan Stansil Kertas Pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran motif bebas pada kertas pendua seterusnya memotong motif berkenaan dengan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali penyediaan kertas pendua cetakan stensil.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan stensil serta menerangkan teknik penghasilannya.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran motif serta memotong kertas pendua bagi cetakan stensil.
  3. Guru memantau dan membimbing murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau dan pembaris.
Bahan: Contoh cetakan, kertas pendua.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan berhati-hati.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali. Hasil potongan kertas pendua cetakan dapat dihasilkan dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 4 April 2012 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pemlajaran Reka Corak
  • Lakaran olahan motif hidupan laut
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan bermotifkan hidupan laut yang mampu menunjukkan olahan kepada idea baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran olahan murid adalah baik.

Tarikh 4 April 2012 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan
  • Cetakan stensil kertas pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan bermotif bebas dengan menggunakan teknik cetakan stensil kertas pendua dengan tepat, kemas dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali cetakan.
Prosedur
  1. Guru meminta murid menyatakan semula nama dan fungsi alat bahan cetakan.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan amali mencetak berdasarkan arahan yang diberi oleh guru.
  4. Guru memantau, membantu dan membimbing murid menghasilkan cetakan.
  5. Persembahan karya dan sesi memberi komen.
  6. Rumusan Pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, sekuji.
Bahan: Fabric dye, kertas surat khabar dan kain.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan hasil karya cetakan berupaya dicetak dengan baik, kemas dan berkualiti.

Tarikh 5 April 2012 (Khamis)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Cetakan Stansil Kertas Pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran motif bebas pada kertas pendua seterusnya memotong motif berkenaan dengan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali penyediaan kertas pendua cetakan stensil.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan stensil serta menerangkan teknik penghasilannya.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran motif serta memotong kertas pendua bagi cetakan stensil.
  3. Guru memantau dan membimbing murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau dan pembaris.
Bahan: Contoh cetakan, kertas pendua.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berhati-hati.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali. Hasil potongan kertas pendua cetakan dapat dihasilkan dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 5 April 2012 (Khamis)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Kajian reka letak motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya dua hingga empat kajian reka letak motif pilihan marin hasil daripada olahan pada reka bentuk kasut dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran kajian reka letak motif.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran reka letak.
  3. Amali menghasilkan kajian reka letak.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kajian.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran reka letak.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran kajian murid adalah baik dan berkualiti.

Tarikh 6 April 2012 (Jumaat)
Minggu 14
Catatan Cuti Umum - Good Friday

No comments:

Post a Comment